NAS kontra DAS kontra Chmura – Czy wiemy gdzie będą przechowywane nasze dane?

NAS kontra DAS kontra Chmura – Czy wiemy gdzie będą przechowywane nasze dane?
5 (100%) 1 vote[s]

Gdzie konkretnie znajdują się moje dane?

Takie pytanie powinni zadać sobie wszyscy, którzy korzystają z dobrodziejstwa takiej technologi jak “chmura”.
Dla przejrzystości tematu poniżej wyjaśnienie kilku pojęć z wiązanych z przechowywaniem danych.
☑ Chmura – jaki jest Dropbox, OneDrive, Google Drive, iCloud każdy widzi. Chmura pozwala nam przechowywać wszystkie pliki na “bezpiecznych”, zewnętrznych serwerach firmy i mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie, korzystać z danych możemy przez cały czas posiadania dostępu do internetu.
☑ DAS – ang. Directly Attached Storage – to po prostu dysk zewnętrzny, podłączany przewodem do komputera. Dla bezpieczeństwa danych warto stworzyć strukturę macierze RAID, pozwalające na wykonywanie bezpiecznych kopii zapasowych.
☑ NAS – ang. Network Attached Storage – to dysk podłączony do domowej sieci. Łączy zalety DAS-a i chmury. NAS może pełnić funkcję zwykłego magazynu danych, menedżera kopii zapasowych i dysku sieciowego, do którego mamy dostęp z każdego miejsca na świecie. NAS wyposażony we własny procesor, RAM i system operacyjny, możemy używać ich jako serwerów multimediów, odtwarzaczy wideo czy nawet serwerów dla wirtualnych maszyn. Możliwości NAS-ów są ogromne.

Trudno sobie wyobrazić, by każdy z Klientów weryfikował zasady, na jakich dostawca, z którego usług chcemy skorzystać, będzie przetwarzać dane gromadzone w chmurze. W dobie wdrażania RODO warto chociaż przeczytać regulamin tej usługi. Jest to istotne w sytuacji, w której dane osobowe, które chcielibyśmy w chmurze przetwarzać, mają charakter wrażliwych, np. tajemnicą adwokacką.

Obecnie chińskimi serwerami interesują się coraz częściej zarówno europejscy, jak i amerykańscy dostawcy usług chmurowych, którzy instalują w swoich centrach danych dziesiątki tysięcy takich systemów obliczeniowych.